هر آن چیزی که لازم است درباره زایمان دو قلو بدانید

هر آن چیزی که لازم است درباره زایمان دو قلو بدانید

فهرست مطالب

در زیر مواردی را که درباره زایمان دوقلو مفید است برایتان خلاصه کرده‌ایم.

۱- نوع زایمان

زایمان دوقلو می‌تواند به صورت طبیعی یا با سزارین انجام شود.
این بستگی به وضعیت شما و قلوها دارد و تصمیم نهایی توسط پزشک شما گرفته می‌شود.

۲-  نظارت پزشکی

در حالت زایمان دوقلو، پزشکان معمولاً نظارت دقیق‌تری دارند.
این نظارت شامل آزمایش‌های تشخیصی، امواج صوتی مکرر برای پیگیری رشد قلوها و مشاوره‌های مربوط به تغذیه و استراحت است.

۳-  خطرات و مشکلات

 زایمان دوقلو ممکن است با خطرات اضافی همراه باشد، از جمله زایمان زودرس، قطع کورد بند، کمبود تغذیه در قلوها و افزایش ریسک عفونت.
اما با نظارت و مراقبت‌های مناسب این خطرات کاهش می‌یابد.

۴-  تنظیم زمان زایمان

 پزشکان معمولاً به علت احتمال زایمان زودرس، تنظیم زمان زایمان دوقلو را در هفته‌های پیشرونده مشخص می‌کنند.
این به منظور جلوگیری از مشکلات مربوط به زایمان زودرس است.

 هر آن چیزی که لازم است درباره زایمان دو قلو بدانید

۵- نیاز به تیم پزشکی

زایمان دوقلو به تیم پزشکی ماهر نیاز دارد. پزشک زنان و زایمان، پزشک نوزادان و پرستاران متخصص در این حوزه معمولاً در زایمان دوقلوها حضور دارند.

۶-  مشاوره پس از زایمان

 بعد از زایمان دوقلو، ممکن است به مشاوره و راهنمایی بیشتری در مورد مراقبت از قلوها، تغذیه، شیردهی و مدیریت روزمره نیاز داشته باشید.
از اولین روزهای زندگی قلوها تا سالهای بعد، پشتیبانی و مشاوره پزشکی لازم است.
اگر سوال یا ابهامی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، زیرا هر زایمان دوقلو ممکن است متفاوت باشد.

 

چه عواملی موجب دو قلو باردار شدن می‌شود؟

بارداری دوقلو می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.
در ادامه برخی از عوامل موجب دوقلو بارداری را ذکر می‌کنم.

۱- عوامل ژنتیک

داشتن تاریخچه خانوادگی از دوقلو بارداری می‌تواند، احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد.
همچنین، مشکلات دریافت گردش خون به مادرزادی ها نیز می تواند عامل بارداری دوقلو باشد.

۲-  سن مادر

با افزایش سن مادر، احتمال بارداری دوقلو نیز افزایش می‌یابد.
این امر به دلیل افزایش نسبی هورمون FSH (follicle stimulating hormone) است که می‌تواند به تولید همزمان بیش از یک تخمک منجر شود.

۳- مصرف داروها

مصرف برخی داروها مانند هورمون های تخمدانی ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد.
از این داروها می‌توان گنادوتروپین را نام برد که باعث ترشح بیش از یک تخمک در زمان مشخصی می شود و همچنین بر سلامت تخمک بالغ و بلوغ آن نیز تاثیر بسزایی دارد، گاهی تاثیر این دارو به اندازه می باشد که پزشک می تواند برای خانم ها به منظور افزایش شانس دوقلوزایی آن را تجویز کند.
همچنین مصرف قرص های کلومیفن سیترات احتمال دوقلوزایی را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد و تاثیر این قرص به گونه ای می باشد که برای تقویت تشکیل تخمک قبل از انجام آزمایش های درمان های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی، این قرص ها مصرف می شود، مصرف این قرص ها در مردان نیز باعث کمک به درمان عدم تعادل هورمونی می شود، تاثیر بسزایی بر کیفیت و کمیت اسپرم ها و تحریک آنها دارد.

۴- روش‌های مزایای تولید مثل همچون برنامه ریزی خانواده

 استفاده از روش‌های برنامه‌ریزی خانواده ممکن است باعث آزاد شدن بیش از یک تخمک در یک دوره تخمک‌گذاری شود و بنابراین احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد.

۵-  پیش‌بینی هورمونال

 سطح بالای هورمون‌های مرتبط با تخمک‌گذاری مانند هورمون LH (luteinizing hormone) و FSH می‌تواند احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد.

چه عواملی موجب دو قلو باردار شدن می‌شود؟

۶- وزن

یکی دیگر از عواملی که احتمال شانس دوقلویی را افزایش می دهد اضافه وزن و شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۰ می باشد که ممکن است این اضافه وزن باعث ایجاد مشکلات خاصی در دوران بارداری نیز شود، اما اضافه وزن به دلیل وجود چربی های اضافه باعث افزایش میزان استروژن در بدن و در نهایت تحریک بیشتر تخمدان ها و آزاد شدن بیش از یک تخمک می شود که در نهایت موجب افزایش احتمال دوقلوزایی خواهد شد.

۷- قد

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش احتمال بارداری دوقلویی در زنان می شود قدبلند می باشد با اینکه مدرکی مبنی بر اثبات این ادعا وجود ندارد اما به دلیل اینکه تغذیه بهتر موجب افزایش قد می شود، قد بلند ممکن است یک عامل افزایش شانس دوقلویی باشد.

۸- شیردهی

شانس بارداری دوقلویی در زنانی که در دوران شیردهی باردار می شوند، نسبت به سایر زنان بیشتر می باشد و طبق آماری که به دست آمده است، حدود ۱۱/۴ درصد زنانی که در دوران شیردهی باردار می شوند، نسبت به زنان دیگر بیشتر می باشد با اینکه شیردهی در شش ماه اول موجب جلوگیری از بارداری می شود و باروری را مهار می‌کند، اما باز هم احتمال بارداری دوقلویی در این خانم‌ها بیشتر می باشد.

۹- رژیم غذایی

از دیگر عوامل موثر بر احتمال بارداری دوقلویی زنان، مصرف بیشتر لبنیات می باشد زیرا مصرف لبنیات باعث تاثیر بر هورمون های بدن می شود و احتمال افزایش تخمک گذاری را زیاد می کند با افزایش تخمک گذاری احتمال بارداری دوقلویی نیز افزایش پیدا می‌کند، همچنین خانم‌هایی که گیاه خوار می باشند نسبت به خانم هایی که بیشتر گوشت خوار می باشند، درصد بارداری دوقلویی آنها بسیار کمتر می‌باشد، از مواد خوراکی موثر بر بارداری دوقلویی می توان نان و غلات، جوانه گندم، سبزیجات با برگ سبز، سیب زمینی شیرین، مصرف صدف در آقایان را نام برد.

۱۰- لقاح مصنوعی

با توجه به اینکه در روش های لقاح مصنوعی، مانند IVFو IUIتخمک بیشتری بارور شده و به رحم زن انتقال پیدا می کند، احتمال دوقلوزایی افزایش پیدا می‌کند، با توجه به پیشرفت درعلم نازایی در سال‌های اخیر، بیشتر از داروهای تحریک باروری و روش های آزمایشگاهی برای لقاح انجام می شود که باعث کاهش موارد نازایی تا حد چشمگیری خواهد شد و احتمال بارداری چند قلویی در این افراد بیشتر می باشد.

۱۱- مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش شانس دوقلوزایی می شود مصرف قرص های جلوگیری از بارداری می باشد که در سال های اخیر استفاده از این قرص ها بسیار شایع می باشد، این قرص ها با تاثیرات که بر تنظیم هورمون ها و قاعدگی دارند باعث افزایش احتمال شانس دوقلوزایی می شوند، زیرا بعد از قطع مصرف این قرص ها احتمال آزاد شدن چند تخمک در دوران تخم گذاری وجود دارد و موجب افزایش شانس دوقلوزایی می شود.
مهم است بدانید که این فاکتورها تنها عواملی هستند که می‌توانند احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهند و همچنین بارداری دوقلو ممکن است بدون وجود هر یک از این عوامل رخ دهد.

برای زایمان دوقلو از چه روشی باید استفاده شود؟

زایمان دوقلو ممکن است به روش‌های مختلفی انجام شود، ولی نهایتاً روش مورد استفاده بستگی به شرایط سلامتی مادر و قلوها خواهد داشت. در ادامه، چند روش رایج برای زایمان دوقلو را بررسی می‌کنیم.

۱- زایمان طبیعی

در برخی موارد، اگر هر دو قلو در موقعیت صحیح قرار داشته باشند و شرایط سلامتی مادر مناسب باشد، زایمان طبیعی برای زایمان دوقلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این حالت، دو قلوها به صورت طبیعی از راه مهبل به دنیا آمده و با کمک پرسنل مجرب و متخصص پایش می‌شوند.

۲- زایمان قاعدگی (زایمان با سزارین)

در برخی موارد، زایمان با سزارین به عنوان گزینه‌ای انتخاب می‌شود.
این ممکن است در شرایطی صدق کند که دو قلوها در وضعیت خطرناک قرار داشته باشند، مثلاً اگر یکی ازدو قلوها در دستگاه تنفسی خود برهم زده باشد یا در موقعیت عرضی قرار داشته باشد.

برای زایمان دوقلو از چه روشی باید استفاده شود؟

۳- زایمان همزمان و طبیعی

 در برخی موارد، اگر هر دو قلو در وضعیت صحیح قرار داشته باشند، اما زایمان طبیعی برای یکی از دو قلوها خطرناک باشد، می‌توان زایمان همزمان و طبیعی را انجام داد.
در این حالت، قلویی که در وضعیت بهتری قرار دارد، به صورت طبیعی زایمان می‌شود، و برای قلوی دیگر از روش سزارین استفاده می‌شود.
تصمیم نهایی درباره روش زایمان دوقلو باید توسط پزشک تخصصی گرفته شود. او با توجه به مشکلات و شرایط سلامتی مادر و قلوها، بهترین راهکار را تعیین خواهد کرد.

 

آیا زایمان طبیعی دوقلو امکان‌پذیر است؟

بله، زایمان طبیعی دوقلو در برخی موارد امکان‌پذیر است.
اما مهم است بدانید که این بستگی به عوامل مختلفی مانند موقعیت دوقلوها، سلامتی مادر و دوقلوها، و عوارض محتملی که ممکن است رخ دهد دارد.
در موارد زیر، زایمان طبیعی دوقلو معمولاً ممکن است.

۱- دوقلوها در موقعیت صحیح قرار دارند

 اگر هر دو قلو در موقعیت صحیح قرار گرفته باشند (مثلاً سر به پایین) و در موقعیت عرضی یا قفسه سینه نباشند، زایمان طبیعی دوقلو ممکن است برای شما مناسب باشد.

آیا زایمان طبیعی دوقلو امکان‌پذیر است؟

۲-  سلامتی مادر و دو قلوها

سلامتی مادر ودو قلوها در زمان زایمان بسیار مهم است.
اگر مادر و دوقلوها سالم باشند و بدون مشکلات جدی، زایمان طبیعی دوقلو می‌تواند در نظر گرفته شود.

۳- حضور تیم پزشکی مجرب

در صورتی که تیم پزشکی متخصص در زمینه زایمان دوقلو حاضر باشد و قادر به مدیریت و کنترل مناسب زایمان طبیعی دوقلو باشد، این گزینه می‌تواند مدنظر قرار بگیرد.
با این حال، همیشه ممکن است نیاز به تداخل و یا تغییر روش زایمان در حین فرآیند بوجود آید. تصمیم نهایی در مورد روش زایمان دوقلو باید توسط پزشک تخصصی گیرنده و با توجه به شرایط خاص شما گرفته شود.

چه زمانی نمی‌توان از زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن دوقلوها استفاده کرد؟

زمان‌هایی وجود دارد که زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن دوقلوها مناسب نیست و نیاز به روش‌های دیگری مانند سزارین می‌باشد.
در موارد زیر، زایمان طبیعی برای دوقلوها ممکن است غیرمناسب باشد.

۱- موقعیت دو قلوها

اگر یک یا هر دو قلو در موقعیت نامناسبی قرار داشته باشند، مانند موقعیت عرضی یا قفسه سینه، زایمان طبیعی ممکن است خطرناک باشد و نیاز به سزارین وجود داشته باشد.

۲- حجم دوقلوها

اگر دوقلوها دارای حجم بیش از حدی باشند، زایمان طبیعی ممکن است دشوار و خطرناک باشد.
در این موارد، سزارین به عنوان روش انتخابی برای به دنیا آوردن دو قلوها استفاده می‌شود.

چه زمانی نمی‌توان از زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن دوقلوها استفاده کرد؟

۳-  مشکلات سلامتی مادر یا قلوها

 اگر مادر یا دوقلوها با مشکلات سلامتی جدی روبرو باشند، زایمان طبیعی مناسب نیست و نیاز به روش تدخلی مانند سزارین وجود دارد.

۴- دو قلوهایی که در دستگاه تنفسی خود برهم‌زده باشند

 اگر یکی از قلوها در دستگاه تنفسی خود برهم‌زده باشد (نفخ، نفس کشیدن نامنظم و غیرطبیعی و غیره)، زایمان طبیعی خطرناک است و سزارین ممکن است لازم باشد.
با توجه به موارد فوق، تصمیم درباره روش زایمان برای دوقلوها باید توسط تیم پزشکی متخصصی گرفته شود. او با توجه به شرایط خاص شما و دوقلوها، بهترین گزینه را مشخص خواهد کرد.

 

انجام سزارین برای به دنیا آوردن دوقلوها

سزارین یک روش جراحی است که در آن نیاز است، با برش کردن ناحیه شکم و رحم، دوقلوها را از طریق عمل جراحی به دنیا آورند.
سزارین برای به دنیا آوردن دوقلوها می‌تواند گزینه مناسبی باشد و در برخی موارد ضروری است.
در زیر، برخی از مواردی که سزارین برای زایمان دوقلو مورد استفاده قرار می‌گیرد، ذکر شده است.

۱- موقعیت دو قلوها

اگر یک یا هر دو قلو در موقعیت نامناسبی قرار داشته باشند (مانند موقعیت عرضی، قفسه سینه و غیره)، سزارین معمولاً به عنوان روش مناسب برای به دنیا آوردن دوقلوها انتخاب می‌شود.

۲- حجم قلوها

 اگر قلوها دارای حجم بیش از حدی باشند و زایمان طبیعی دشوار به نظر برسد، سزارین به عنوان گزینه اول در نظر گرفته می‌شود.

۳-  مشکلات سلامتی مادر یا قلوها

 در صورت وجود مشکلات سلامتی جدی در مادر یا قلوها، که زایمان طبیعی را خطرناک می‌کند، سزارین به عنوان روش انتخابی برای به دنیا آوردن دوقلوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انجام سزارین برای به دنیا آوردن دوقلوها

۴- قلوهای توئین که در دستگاه تنفسی خود برهم‌زده باشند

 اگر یکی از قلوها در دستگاه تنفسی خود برهم‌زده باشد، زایمان طبیعی ریسک بالایی دارد و در نتیجه سزارین لازم است.
تصمیم نهایی درباره روش زایمان دوقلو باید توسط تیم پزشکی متخصصی گرفته شود.
آنها با توجه به شرایط شما و قلوها، بهترین روش را تعیین خواهند کرد تا ایمنی شما و قلوها تضمین شود.

 

استفاده از سزارین و زایمان واژینال

استفاده از سزارین (زایمان قاطعی) یا زایمان واژینال (طبیعی) به موارد و شرایط مختلف بستگی دارد.
هر کدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.
در نهایت، تصمیم نهایی بر اساس توصیه‌های پزشک خود و مشاوره با او اتخاذ می‌شود.
در زیر، برخی از عوامل و فاکتورهایی که ممکن است تاثیرگذار باشند را بررسی می‌کنیم.

سزارین:

۱- وضعیت قلوها اگر قلوها در موقعیت نامناسبی قرار داشته باشند (مانند موقعیت عرضی یا قفسه سینه)، سزارین به عنوان روش انتخابی در نظر گرفته می‌شود.

۲- حجم قلوها: در صورتی که قلوها دارای حجم بیش از حدی باشند و زایمان طبیعی دشوار به نظر برسد، سزارین ممکن است لازم باشد.

۳- مشکلات سلامتی مادر یا قلوها
در صورت وجود مشکلات سلامتی جدی در مادر یا قلوها که زایمان طبیعی را خطرناک می‌کند، سزارین به عنوان روش انتخابی در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از سزارین و زایمان واژینال

زایمان واژینال:

۱- وضعیت قلوها

اگر قلوها در موقعیت صحیح و قابل زایمان واژینال قرار داشته باشند، زایمان طبیعی ممکن است در نظر گرفته شود.

۲- حجم قلوها

در صورتی که حجم دوقلوها نرمال باشد و برخی از شرایط دیگر مشکلی ایجاد نکنند، زایمان واژینال ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.

۳- تجربه قبلی زایمان: در صورتی که مادر تجربه قبلی موفقی در زایمان طبیعی داشته باشد، زایمان واژینال برای دوقلوها ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

تصمیم نهایی در مورد استفاده از سزارین یا زایمان واژینال برای دوقلوها باید توسط پزشک متخصص و با توجه به شرایط و موقعیت شما تعیین شود.
پزشک شما با توجه به عوامل مختلف مانند وضعیت قلوها، سلامتی مادر، تجربه قبلی و دیگر فاکتورهای مرتبط، بهترین راه‌حل را برای شما پیشنهاد خواهد داد.

 

بهترین زمان زایمان کردن دوقلو

خبر دوقلو باردار شدن برای بسیاری از افراد خبر خوشایندی می باشد، امابا اینکه این خبر هیجان انگیز می‌باشد، باعث قرارگیری افراد در شرایط استرس زا نیز می‌شود، در صورتی که در بارداری دوقلویی زایمان زودتر از موعد انجام گیرد، باعث ایجاد مشکلات خاصی بعد از زایمان می شود، حدود ۴۰ درصد از بارداری های دوقلویی در هفته ۳۶ بارداری به دنیا می آیند، تاریخ زایمان توسط پزشک متخصص تعیین می شود، زایمان دوقلویی نسبت به زایمان تک قلویی زودتر انجام می‌گیرد و در هفته ۳۷ بارداری رشد جنین ها به صورت کامل انجام شده و به وزن ایده‌آل رسیده اند و برای انجام زایمان باید با پزشک خود مشورت کنید و روشی که برای زایمان در نظر گرفته می‌شود با توجه به سلامت مادر و جنین انتخاب می‌شود، اما زایمان زودرس در بارداری های دوقلو به وفور مشاهده می‌شود و نمی‌توان زمان دقیقی برای آن مشخص کرد.
با توجه به اینکه بارداری دوقلویی باعث کاهش سرعت رشد جنین، کمبود وزن کودک در هنگام تولد می شود، بنابراین نیاز به مراقبت های ویژه بعد از زایمان می باشد و احتمال کمبود وزن یا نارس بودن نوزاد هنگام تولد زیاد می باشد در واقع خطراتی در بارداری دوقلویی مشاهده می شود که منجر به زایمان زودرس می شود، از این عوامل می توان فشار خون بالا، از بین رفتن مایع جنینی، ابتلا به دیابت بارداری، عفونت های مادر، خونریزی، کاهش عملکرد رحم و شناخت کافی اعضای بدن و ایجاد فلج در جنین را نام برد.
بهترین زمان برای زایمان دوقلوها معمولاً بین هفته‌های 37 تا 38 بارداری است.
در این مرحله، دوقلوها به طور عمده آماده زایمان هستند و ریسک مربوط به زایمان زودرس کاهش می‌یابد.
همچنین، در این مرحله، قدرت تنفسی و عملکرد سیستم تنفسی قلوها بهبود یافته و خطر مشکلات تنفسی پس از زایمان کاهش می‌یابد.
بعد از هفته سی و نهم احتمال اینکه جنین مرده به دنیا بیاید افزایش پیدا می کند، به همین دلیل در بیشتر کشورها نوع زایمان را برای بارداری دوقلویی در نظر نمی گیرند بیشتر زمان مشخصی را برای بارداری دوقلویی تعیین می کنند تا مشکلات موجود در زایمان زودرس در رابطه با روش ناکافی جنین وجود نداشته باشد، زایمان زودرس در بارداری دوقلو باعث ایجاد مشکلات زیر می شود.

بهترین زمان زایمان کردن دوقلو

۱- کمبود وزن هنگام تولد

۲- آسیب دیدگی مغزی

۳-  ناتوانی در تنظیم دما

۴- مشکلات تنفسی

۵- مشکلات مربوط به دیابت

۶- مشکلات خونی مانند کم خونی یا یرقان

۷-  کمبود بینایی، شنوایی

۸-  مشکلات رفتاری

۹-  احتمال فلج بودن

۱۰-  سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

با وجود جفت جداگانه برای هر قلو احتمال خطر مرگ آنها بعد از هفته سی و ششم بارداری افزایش پیدا می‌کند و بنابراین در چنین موارد زایمان یک هفته زودتر انجام می گیرد.
با این حال، هر زمانی که تیم پزشکی شما از نظر سلامتی شما و دوقلوها مطمئن باشند، زایمان می‌تواند صورت گیرد.
در برخی موارد خاص، مانند مشکلات سلامتی جدی در مادر یا دوقلوها، ممکن است نیاز به زایمان زودرس تر باشد.
توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد بهترین زمان زایمان دوقلوهای شما صحبت کنید.
او می‌تواند بر اساس وضعیت خاص شما و نیازهای پزشکی توصیه‌های مربوطه را ارائه کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میوه های ممنوعه در دوران بارداری
دسته‌بندی نشده

میوه های ممنوعه در دوران بارداری

خواص این دوران زندگی یک زن باردار شدن و آمادگی مادر …

ادامه مطلب →
همراهی پدران پس از زایمان
دسته‌بندی نشده

همراهی پدران پس از زایمان

همراهی پدران پس از زایمان در طول این دوره بسیار حائز …

ادامه مطلب →
بهبودی بعد از زایمان دوقلویی چقدر طول می کشد؟
دسته‌بندی نشده

بهبودی بعد از زایمان دوقلویی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان بهبودی بعد از زایمان دوقلویی بستگی به عوامل متعددی …

ادامه مطلب →

دلسا و دلتا

این سایت توسط پدر دوقلو های واقعی که از داشتن پدر محرم شدند ساخته شده است و تمام تلاش خود را برای کمک به مادران در تربیت دوقلو ها نموده است .تا درد دوری از فرزندان برای پدر آسان شود . هدف ما تنها کمک به دوقلو های سراسر جهان می باشد. این مجله ی علمی تمام تلاش خود را خواهد داشت تا تمامی نیاز های تربیتی دوقلو ها رفع گردد.

شبکه های اجتماعی

به بالا بروید