به چه رحمی، رحم کوچک گفته می شود؟

فهرست مطالب

نمی توان تعریف دقیق از رحم کوچک داشت، اما به طور معمول اندازه رحم حدود ۷ و نیم سانتیمتر طول، ۵ سانتی متر عرض آن ودو و نیم سانتیمتر عمق آن است و چنان چه اندازه رحم از این حد کوچکتر باشد، به آن رحم کوچک گفته می شود، یک رحم سالم، دارای دیواره های عضلانی ضخیم، توخالی و به صورت گلابی شکل می باشد که دارای دو لوله فالوپ بوده که این لوله ها به تخمدان هایی که از تخمک پر می باشند، متصل می باشد، در صورتی که هورمون های ترشح شده در دوران بارداری باعث تحریک رحم شود، تاثیر بسزایی در رشد و کشیده شدن آن دارد، به رحم کوچک هیپوپلازی رحم نیز گفته می‌شود که به صورت مادرزادی هم می باشد و از بدو تولد در کودکان وجود دارد، اما دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد.

به چه رحمی رحم کوچک می گویند
مجاری اولیه، اولین چیزی است که در دستگاه تناسلی جنین دختر رشد می کند و کم کم به صورت لوله های فالوپ به رحم و واژن در آینده تبدیل می شود و چنان چه فرد دارای رحم کوچک باشد، باعث ایجاد درد شکم و پریودی های نامنظم می شود، گاهی زنان این مشکل را در بدن دارند اما ممکن است علائمی مشاهده نکنند.

اندازه رحم و اهمیت آن در سلامت زنان

چنان چه دختری دارای رحم کوچک باشد، هیچ مشکلی در الگوی کروموزوم آن وجود ندارد و تنها این ناهنجاری به صورت فیزیکی بوده و تخمدان ها به صورت طبیعی عمل کرده و همچنین اندام تناسلی آن حالت طبیعی دارد و در ناحیه تناسلی موها به صورت طبیعی رشد می کند.


دو نوع سندروم وجود دارد که عبارتند از:

۱- سندروم نوع اول که در آن حالت اندام های تناسلی تحت تاثیر عواملی از قبیل عدم وجود واژن، ناقص بودن واژن یا بیماری‌ آژنزیس واژینال قرار می گیرد.

۲- سندروم نوع دوم

در این نوع سندروم، اندام های غیر از اندامهای تولید مثلی به صورت غیر طبیعی رشد کرده و ممکن است ناهنجاری های دیگری نیز وجود داشته باشد، به عنوان مثال امکان ناهنجاری های اسکلتی، نقص قلبی و یا کلیه های غیر طبیعی درسندروم نوع دوم وجود دارد.
علاوه بر موارد ذکر شده با ایجاد این ناهنجاری امکان پریود نشدن در دوران بلوغ و ایجاد اختلال در بارداری وجود داردو در این شرایط ممکن است برای بچه دار شدن نیاز به رحم اجاره ای باشد.

اندازه رحم چه تاثیری بر بارداری دوقلو دارد؟

بارداری دوقلو با توجه به اینکه با اندازه رحم رابطه مستقیم دارد، بنابراین افرادی که دارای رحم کوچک می باشند برای بارداری دوقلویی ممکن است با مشکل مواجه شوند، زیرا رحم جایگاه رشد جنین می باشد و در صورتی که به اندازه کافی جا برای رشد نباشد، احتمال مرگ و میر جنین افزایش پیدا کرده و ممکن است برای سلامت مادر نیز خطرناک باشد، البته تمامی این شرایط باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.
به منظور دریافت اطلاعاتی در مورد ابعاد طبیعی رحم و تاثیر آن بر بارداری بهتر است با موارد زیر آشنایی داشته باشید.
رحم از سه لایه اصلی زیر تشکیل شده است:

۱- پریمتریوم

از بیرونی ترین لایه محافظ رحم پریمتریوم می باشد.

۲- میومتر

این لایه در دوران بارداری دچار انقباض و انبساط شده و باعث بیرون رانده شدن کودک می شودو لایه میانی رحم می باشد که به صورت عضلانی هست.

۳- آندومتر

لایه داخلی رحم که در زمان قاعدگی دچار ریزش می شود، آندومتر نامیده می شود.
برای اندازه گیری رحم، ضخامت دیواره آن یک پارامتر می باشد که عوامل مختلفی مانند سن، یائسگی، باروری و چرخه قاعدگی بر روی آن تاثیرگذار می‌باشد، اما ضخامت نرمال دو و نیم سانتیمتر است و وزن آن حدود ۳۰ تا ۴۰ گرم است که فاکتورهای مختلفی بر آن تاثیر گذار می باشد که از این فاکتور ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اندازه رحم چه تاثیری بر بارداری دوقلو دارد؟

۱- سن طفولیت

قبل از سن بلوغ، ضخامت دیواره رحم خط نازک می باشد به گونه ای که حتی در سونوگرافی گاهی اوقات دیده نمی شود.

۲- سنین باروری

در سنین باروری وبلوغ چرخه قاعدگی شکل ظاهری و اندازه طبیعی رحم متفاوت می باشد و ابعاد طبیعی رحم و دیواره آن معمولاً صاف و یکدست می باشد که در این دوره ها متفاوت می شود، دیواره این عضو نازک تر از یک میلیمتر می باشد اما اندازه آن در زمان قاعدگی بین ۲ تا ۴ میلی متر و در زمان تخمگذاری حدود ۱۱ میلی متر می باشد.

۳- بارداری

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم اتصال پیدا می کند، تاثیر بسزایی در افزایش ضخامت آن دارد، با توجه به آزمایشاتی که در این دوران انجام گرفته است، ضخامت دیواره رحم در این دوران نسبت به قبل حدود ۲ میلی متر بیشتر می شود.

۴- پس از زایمان

در دوران پس از زایمان، به دلیل وجود بافت های قدیمی و لخته های خون، دیواره رحم بیشتر از حد معمول نشان داده می شود، اما چنانچه چرخه قاعدگی شروع شود، اندازه آن به مرور به حالت اولیه برگشته می شود و ظاهر آن دارای ابعاد طبیعی می شود.
علاوه بر رحم کوچک، ممکن است عواملی باعث بزرگ شدن رحم شود و بزرگ شدن رحم نیز همراه با علائمی می باشد که از علائم تشخیص آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- ایجاد نفخ

در صورتی که اندازه رحم بزرگتر از حد معمول باشد، باعث فشار به روده ها تجمع گاز و ایجاد نفخ خواهد شد.

۲- افزایش وزن

گاهی تغییرات هورمونی باعث افزایش وزن می شود که نتیجه آن بزرگتر شدن رحم می باشد و زنان زیادی به دلیل افزایش وزن دچار مشکل می شوند.

۳- تکرر ادرار

چنان چه رحم بزرگتر از حد معمول باشد، دچار تورم شده که این تورم باعث فشار به مثانه و تکرر ادرار می شود.

۴- یبوست

تغییر ابعاد طبیعی رحم، تاثیر بسزایی بر یبوست دارد، زیرا این وضعیت باعث فشار بر روده ها و ایجاد یبوست خواهد شد.

۵- دردهای شکمی

گاهی وجود درد های تحتانی شکم، نشان دهنده تغییر در ابعاد طبیعی رحم می باشد، همچنین گاهی فرد در قسمت لگن، پا و کمر دچار درد شود که ممکن است از علائم بزرگ شدن رحم باشد، همچنین در هنگام نزدیکی نیز درد شدیدی احساس می کنند.

۶- قاعدگی غیر طبیعی

از دیگر علائم تغییر در ابعاد رحم، قاعدگی غیر طبیعی می باشد که در آن فرد دچار خونریزی شدید و لخته شدن می شود و شدت خونریزی به اندازه ای می باشد که فرد دچار کم خونی، ضربان قلب، خستگی و سرگیجه می شود.

از دلایل بزرگ شدن ابعاد رحم توان به موارد زیر اشاره کرد

چنانچه در شرایطی که رحم بیش از اندازه خود کشیده شود به آن بزرگ شدن ابعاد و اندازه رحم گفته می‌شود که از علل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- بارداری

جایگاه رشد نوزاد، رحم می باشد و اندازه آن تا هنگام زایمان حدود هزار برابر بیشتر می‌شود و به گونه ای که اگر اندازه آن در حد یک مشت در نظر بگیرید، در هنگام زایمان اندازه آن در حد یک هندوانه می باشد.

۲- آدنومیوز

در این بیماری، پوشش داخلی رحم رشد آن به سمت فضای داخلی رحم انجام می شود که دلیل این بیماری تشخیص داده نشده است، همچنین این بیماری باعث تغییراتی در سطح استروژن می شود و بیشتر، زنان در دوران یائسگی به این بیماری مبتلا می شوند، از علائم آن می توان احساس گرفتگی با درد زیاد، احساس درد هنگام رابطه جنسی و قاعدگی همراه با خونریزی شدید را نام برد.
بیمارانی که به آدنومیوزمبتلا هستند، در ناحیه زیر شکم آنها حساسیت و تورم احساس می شود و اندازه رحم آنها تا ۳ برابر نیز بزرگتر می شود.

۳- فیبروم ها

گاهی فیبروم هایی به دلیل تغییرات هورمون های ژنتیکی که در رحم ایجاد می شوند، باعث بزرگ شدن رحم خواهد شد که احتمال سرطانی شدن آنها بسیار کم می‌باشد، اما از علائم آزاردهنده فیبروم ها قاعدگی با خونریزی شدید، احساس درد هنگام رابطه جنسی، درد در قسمت پایین کمر و دوره قاعدگی دردناک می باشد، چنان چه اندازه آنها بسیار کوچک باشد، باعث ایجاد علائم زیادی نمی شود اما با بزرگ شدن اندازه فیبروم ها اندازه رحم کشیده می شود و از حالت طبیعی و نرمال خارج می شود.

از دلایل بزرگ شدن ابعاد رحم توان به موارد زیر اشاره کرد

۴- سرطان

گاهی تورم و تغییر ابعاد اندازه رحم به دلیل وجود سرطان های رحم، آندومتر و دهانه رحم می باشد که از علائم آن می‌توان احساس درد در لگن، احساس درد در هنگام رابطه جنسی، احساس درد در هنگام تخلیه ادرار، خونریزی غیر طبیعی در هنگام قاعدگی و احساس پر بودن مثانه را نام برد.

۵- کیست های تخمدان

گاهی تخمدان ها، دچار کیست هایی می شود که با بزرگ شدن این کیست ها، احتمال تغییر ابعاد طبیعی رحم وجود دارد، که به مرور زمان گاهی این کیست ها به صورت خود به خود برطرف می‌شود، از علائم اصلی این بیماری می‌توان احساس درد هنگام انزال، عدم توانایی تخلیه کامل مثانه، ایجاد التهاب در رحم، کمر درد و خونریزی شدید در هنگام قاعدگی را نام برد، از دیگر عواملی که باعث تغییر ضخامت دیواره رحم می شود، دیابت، فشار خون مزمن بالا، چاقی و بافت اسکار می باشد.

علائم و تشخیص یک رحم کوچک

در دوران بلوغ دستگاه تناسلی زنان رشد می کند و دارای علائمی باشد که باعث عملکرد خوب این بخش از بدن و عدم مشکل در آن می شود، به عنوان مثال چنان چه در زیر بغل موهایی ظاهر شود، قاعدگی و وجود آکنه بر روی پوست از نشانه های این تکامل می باشد و در زنان نوجوان عدم قاعدگی و دوره های نامنظم و دردناک ممکن است از علائم رحم کوچک باشد، تشخیص رحم کوچک از نظر ظاهری امکان پذیر نیست، زیرا با این که رحم کوچک می باشد، اما تا سن بلوغ نیز تشخیص داده نمی‌شود و اندام تناسلی بیرونی طبیعی به نظر می رسد، بنابراین برای تشخیص رحم کوچک ابتدا باید راهکارهای زیر انجام شود

۱- سونوگرافی

در سونوگرافی با استفاده از ابزارهایی میزان تنگی واژن یا عدم وجود واژن بررسی می شود، همچنین با انجام سونوگرافی می‌توان میزان تنگی دهانه رحم و ضعیف بودن لوله های فالوپ را تشخیص داد و گاهی اوقات در سونوگرافی نمی توان رحم کوچک را به صورت قطعی تشخیص داد که برای تشخیص آن می توان از ام آر آی استفاده کرد.

علائم و تشخیص یک رحم کوچک

۲- آزمایش خون

۳- تصویربرداری ام آر آی

در تصویربرداری ام آر آی می توان وجود نوارهای انقباض، پیکربندی T شکل رحم و میزان ضخامت آندومتر، حفره آندومتر و طول حفره آندومتر را تشخیص داد، همچنین حجم میومتر کوچک و یا کاهش پرفیوژن رحم و کاهش قابل توجه طول دهانه رحم در ام آر آی قابل تشخیص می باشد.

گزینه های درمانی برای رحم کوچک

۱- برای درمان رحم کوچک با توجه به علائم که این بیماری دارد، پزشکان نوع درمان را تشخیص می دهند، برای درمان رحم کوچک به تیمی از متخصصان نیاز می باشد که با توجه به سن فرد به درمان آن می پردازند، این تیم پزشکی شامل متخصص داخلی، متخصص زنان، متخصص کلیه متخصص غدد، جراحان ارتوپد، جراح پلاستیک، فیزیوتراپیست‌ها، روانپزشکان می باشد که رحم های غیر طبیعی در برخی موارد با جراحی قابل اصلاح می باشد، اما نمی توان به صورت قطعی، جراحی را  درمان رحم کوچک دانست، می توان از روش جراحی استفاده کرد اما به عنوان مثال استفاده از جراحی برای درمان رحم سپتوم مناسب می باشد و این رحم با استفاده از غشا، به دو ناحیه تقسیم شده است.

گزینه های درمانی برای رحم کوچک

۲- تغذیه سالم و دریافت مواد معدنی و مغذی به میزان لازم می تواند در درمان رحم کوچک تاثیرگذار باشد، با اینکه این موارد باعث بزرگتر شدن رحم نمی شود، اما کمک شایانی به قوی شدن رحم می کند برای مصرف ویتامین های مختلف می‌توان با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید، اما تنها راه درمانی برای بارداری این افراد انجام آی وی اف و یا رحم اجاره ای می باشد که در روش آی وی اف با تخمک در محیط آزمایشگاهی با اسپرم بارور شده و سپس در داخل رحم قرار داده می شود.

تغییر سبک زندگی برای زنان با رحم کوچک

در صورتی  که رژیم غذایی خانم ها دارای مواد مغذی و ویتامین های لازم باشد، تاثیر بسزایی در تقویت رحم و افزایش خاصیت کششی آن دارد، بنابراین چنانچه این خانم ها باردار شوند باعث می شود حاملگی طبیعی را به پایان برسانند و همچنین انجام حرکات ورزشی باعث تقویت عضلات رحم و دهانه آن می‌شود و از زایمان زودرس جلوگیری خواهد شد.

تغییر سبک زندگی برای زنان با رحم کوچک

نکاتی برای زنانی که سعی دارند با رحم کوچک باردار شوند

اکثر خانم هایی که رحم کوچک دارند، متوجه این مشکل نمی شوند تا زمان بارداری که با انجام آزمایش و سونوگرافی متوجه آن می شوند، اما  امکان بارداری با رحم کوچک وجود دارد و میزان موفقیت آن بستگی به عملکرد رحم و اندازه آن دارد و امکان به پایان رساندن حاملگی طبیعی وجود دارد، اما در این افراد امکان زایمان زودرس، سقط و خونریزی نیز بالا می باشد، اما برای داشتن حاملگی طبیعی باید جنین تحت نظارت کامل و مداوم باشد و در صورتی که علاوه بر رحم، دهانه آن نیز کوچک باشد، انجام سرکلاژ توسط پزشک توصیه می شود که باعث کاهش زایمان زودرس می‌شود، همچنین مصرف داروهای مانند توکولیتیک باعث کاهش احتمال زایمان زودرس می شود.

نکاتی برای زنانی که سعی دارند با رحم کوچک باردار شوند
این داروها باعث شل شدن رحم و کاهش انقباضات زایمان زودرس می‌شود، همچنین با تاثیری که بر افزایش جریان خون دارند، به رشد بافت پوششی رحم کمک می کند، به همین منظور برای خانم هایی که دارای رحم کوچک هستند، هورمون درمانی نیز تجویز می شود تا باعث افزایش شانس باروری شود، در واقع هر روشی که برای افزایش اندازه رحم استفاده می‌شود  ناکارآمد بوده و تنها انجام فعالیت های جنسی منظم و افزایش تدریجی اندازه رحم مناسب می باشد.

باورهای غلط در مورد اندازه رحم

۱- با تغییر رژیم غذایی می توان اندازه رحم را تغییر داد.
با اینکه رژیم غذایی افراد و سبک زندگی آنها تاثیر بسزایی در سلامت آنها دارد، اما تنها رژیم غذایی باعث تقویت رحم و افزایش حالت کششی آن می شود و تغییر در اندازه آن ایجاد نخواهد کرد، بنابراین خانم هایی که در دوران بارداری هستند می توانند با داشتن رژیم غذایی مناسب تاثیر بسزایی در افزایش حالت کششی آن داشته باشند و از زایمان زودرس جلوگیری کنند، همچنین گاهی عوامل مانند مصرف دخانیات باعث کاهش باروری زنان می شود، که با تغییر در این سبک زندگی می توان احتمال بارداری را افزایش داد، نقش رژیم غذایی بر باوری خانم ها بسیار قابل اهمیت می باشد و در صورتی که رژیم غذایی آنها نامناسب باشد باعث کاهش قدرت نگهداری جنین توسط رحم کوچک خواهد شد.

۲- رحم کوچک با عمل جراحی قابل درمان می باشد.
با اینکه گاهی عمل جراحی باعث اصلاح اندازه رحم کوچک می‌شود، اما نمی توان آن را به عنوان راه قطعی برای درمان رحم کوچک در نظر گرفت و گاهی افراد به منظور بارداری باید رحم اجاره‌ای داشته باشند و یا از طریق آی وی اف باردار شوند.

باورهای غلط در مورد اندازه رحم

۳- تمامی خانم هایی که رحم کوچک دارند، سقط جنین دارند.
50 درصد از بارداری ها را سقط جنین تهدید می کند و تنها نمی توان عامل سقط جنین را رحم کوچک دانست، مادرانی که دارای رحم کوچک می باشند، با نظارت مداوم پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های لازم، بارداری آنها به صورت طبیعی به پایان می رسد و هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد شد، زیرا این خانم ها دارای کروموزوم های طبیعی بوده و اندام تناسلی آنها مشکلی ندارد؟ تنها در بعضی مواقع ممکن است نشانه های غیرطبیعی در بدن آنها مشاهده شود، از عوامل دیگر تاثیرگذار بر ناموفق بودن بارداری میتوان مشکلات هورمونی، عفونت ها، سیگار کشیدن، سن بارداری و دیابت بارداری را نیز نام برد و تنها کوچک بودن رحم باعث سقط جنین نخواهد شد، گاهی این باورها به اندازه ای می باشد که خانم ها در دوران بارداری با لکه بینی یا خونریزی احساس می کنند که سقط جنین روی داده باشد، اما چنان چه این لکه بینی در حد کم و بدون درد اتفاق بیفتد، نشانه سقط نیست و در صورتی که این خونریزی ادامه دار باشد، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

کلام آخر

یکی از اعضای اصلی  آناتومی بدن زنان رحم می باشد که نقش مهمی در باروری، بارداری و قاعدگی آنها ایجاد می کند و در صورتی که ابعاد طبیعی رحم دچار تغییراتی شود، زنگ خطری برای سلامت آنها می باشد، رحم بین راست روده و مثانه و در بخش کوچک لگن قرار دارد و به صورت گلابی شکل   بوده و بافت تو خالی دارد و ممکن است تحت شرایط متفاوت و در سنین مختلف، ابعاد و اندازه آن تغییر کند، اما چنان چه در بدو تولد اندازه طبیعی رحم کوچکتر از حد معمول باشد، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای خانم ها به خصوص در زمان بارداری شود، زیرا بسیاری از خانم ها قبل از بارداری متوجه مشکل کوچکی رحم نمی شوند، زیرا علائمی ندارند، اما به منظور بارداری و با انجام آزمایشات و سونوگرافی متوجه این مشکل می شوند، اما گاهی کوچک بودن اندازه رحم نیز ممکن است، مشکلی برای آنها برای بارداری ایجاد نکند، تنها ممکن است باعث دردناک بودن قاعدگی آنها و دردهای ناحیه شکمی شود، که این بستگی به شرایط خانم ها خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میوه های ممنوعه در دوران بارداری
دسته‌بندی نشده

میوه های ممنوعه در دوران بارداری

خواص این دوران زندگی یک زن باردار شدن و آمادگی مادر …

ادامه مطلب →
همراهی پدران پس از زایمان
دسته‌بندی نشده

همراهی پدران پس از زایمان

همراهی پدران پس از زایمان در طول این دوره بسیار حائز …

ادامه مطلب →
بهبودی بعد از زایمان دوقلویی چقدر طول می کشد؟
دسته‌بندی نشده

بهبودی بعد از زایمان دوقلویی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان بهبودی بعد از زایمان دوقلویی بستگی به عوامل متعددی …

ادامه مطلب →

دلسا و دلتا

این سایت توسط پدر دوقلو های واقعی که از داشتن پدر محرم شدند ساخته شده است و تمام تلاش خود را برای کمک به مادران در تربیت دوقلو ها نموده است .تا درد دوری از فرزندان برای پدر آسان شود . هدف ما تنها کمک به دوقلو های سراسر جهان می باشد. این مجله ی علمی تمام تلاش خود را خواهد داشت تا تمامی نیاز های تربیتی دوقلو ها رفع گردد.

شبکه های اجتماعی

به بالا بروید